Blog

Dobrých 30 důvodů proč používat Linux

Pro osobní počítače, Mac a Windows nejsou jediné operační systémy na světě. Linux je smysluplnou alternativou pro především učenlivou část populace, která chce mít svůj systém pod kontrolou a třeba s ním dělat i nadstandardní úkony. A hlavně pro ty, kteří o takové cestě uvažují, je tu takové malé shrnutí.

Výhody Linuxu

Některých věcí sice půjde nějakým způsobem dosáhnout i na Win/Mac, ale upřímně si odpovězte na otázku jak snadno a jak prakticky.

Linux provází idea, že vše má být soubor, což usnadňuje správcovskou práci se systémem.

Zatímco na Windows se ukládá spousta důležitých věcí do registrů, které jsou dost obtížně editovatelné, na Linuxu bývá vše uloženo v konfiguračních souborech, které jsou naprosto transparentní a upravitelné. A tím pádem taky zálohovatelné a přenositelné.

Nastavit tak hranici pro nabíjení notebooku nebo nastavit výchozí jas displeje nebo podsvícení, to všechno může být jen otázka přepsání jednoho čísla v souboru.

Na jakýkoli existující soubor či složku lze vytvořit tzv. symlink, který odkazuje na původní soubory, a na rozdíl třeba od Windows zástupce, chová se ve všech ohledech jako zdrojový soubor či složka. Funguje klidně napříč disky. A to má spoustu užitečných uplatnění při organizaci obsahu, práci s objemnými soubory, zálohování, apod. Priceless.
Linuxové systémy mívají tuto strukturu systémových složek. Nejdřív vám připadá divná, pak jste k ní lhostejní, a pak vám pomalu začne dávat smysl. Díky ní lze např. hromadně instalovat aplikace bez toho, abyste u toho museli potvrdit jediné vyskakovací okýnko.
Jakoukoli externí nebo síťovou jednotku (tedy krom telefonů, kde to je složitější), lze připojit (mountnout) do libovolné složky. Lze si tak skvěle organizovat obsah a explicitně definovat co se má připojit kam. A lze se na to umístění spoléhat, což třeba zase usnadňuje věci jako zálohy nebo synchronizaci souborů.
Terminál je mimořádně užitečný nástroj, který sice může děsit začátečníky, ale oblíbili si ho snad všichni, kdo se s ním blíže seznámili. Lze ho použít prakticky na všechno co nutně nemusí mít vlastní grafické rozhraní. Nesrovnatelně užitečnější a šikovnější než příkazová řádka ve Windows.
V terminálu lze pomocí symbolu | lze zřetězit dva programy a použít výstupu z jednoho programu jako vstup do jiného programu. A to má mraky užitečných uplatnění. Velmi šikovný.

Software se skládá z mnoha balíčků, které mohou být mezi jednotlivými programy sdílené. Pomocí package managera lze hromadně instalovat nejnovější software, upgradovat ho nebo odinstalovávat. V případě určitých distribucí úplně odpadává hledání zdrojů odkud program stáhnout. Lze čerpat z oficiálních i neoficiálních zdrojů, a tím pádem většinou stačí napsat prakticky jen název toho co chcete, a dát enter.

Skvělým package managerem je např. pacman, který využívá Arch linux.

Dává vám to větší kontrolu nad systémem a programy. V zásadě není místo, které by nešlo smazat nebo upravit, downgradovat nebo by nešlo zjistit jak funguje. Tento bod oceníte typicky až časem.

Na linuxích distribucích bývá maximum věcí přizpůsobitelných, typicky uživatelsky přes klikací nastavení, případně pod kapotou přes konfigurační soubory. Díky tomu váš systém může vypadat a chovat se přesně tak jak chcete vy.

Pokud je počítač váš pracovní nástroj, ve kterém necháte část života, tak se potom vyplatí mít prostředí, v kterém je vám dobře, neotravuje vás a neomezuje.

Většina distribucí Linuxu nabízí už při své instalaci možnost zašifrovat celý disk, což je v zásadě ideální řešení. Máte-li možnost, šifrujte celý disk.

Pokud nemůžete anebo z nějakého důvodu nechcete šifrovat celý disk, existují přirozeně i možnosti jak šifrovat jen jednotlivé oddíly na disku (LUKS kontejnery), případně jen určité složky (ecryptfs), případně jednotlivé soubory (gpg). Tyto možnosti jsou už trochu pokročilejší, ale dají se v rámci hodin pochopit a nastavit.

Linux je od začátku stavěn jako multi-user systém, takže explicitní nastavení práv k složkám a souborům je jeho přirozeností. Rovněž spuštění programu (v normálním režimu) neznamená automaticky odevzdání všech pravomocí do rukou autora programu. Žádný systém není neprůstřelný, ale i vzhledem k malému podílu Linuxu na desktopech, je mnohem méně postižitelný viry. Dokonce do té míry, že většina uživatelů vedle firewallu už žádný antivir nepoužívá, což by mohlo být třeba u Windows za určitých okolností docela hazard.

(A provozujete-li antivir, který vám sežere dost systémových zdrojů sám o sobě, stává se v konečném důsledku horší v porovnání s ledajakým virem.)

Windowsí UAC vás akorát tak šikanuje za to, že otevřete systémovou složku a chcete se podívat dovnitř. Pokud se v linuxu přihlásíte jako root, tak jste Bůh. A pokud si jako Bůh smažete systém, je to čistě vaše věc a vaše odpovědnost. A to je mi v principu sympatický.

Na Windows ani nevíte jaké všechny služby vám běží na pozadí, k čemu jsou a co se stane, když je zakážete. V případě Linuxu je situace o dost transparentnější. Bývá také snažší zjistit kolik která služba zdržuje startup, v jakém stavu služby jsou, kdy startují, apod.

Nenapadá mě moc důvodů proč by někdo se svobodnou volbou, zvolil Windowsí filesystem NTFS. Ale troufám si říct, že pro normálního smrtelníka je Linuxový filesystem jako ext4 šikovnější pro normální život. Není nutné ho defragmentovat, nijak dramaticky neomezuje velikost souboru nebo délku jeho názvu. Za léta používání mi přijde spolehlivější jako NTFS, kde se člověk často potýkal s nesmazatelnými soubory/složkami, s chybami při synchronizaci velkých souborů, s dlouhými názvy s diakritikou, apod. Ti odvážnější si můžou zkusit ZFS s nativním šifrováním a volume managementem, což si zaslouží samostatný článek.

A co se týče NTFS, Linux s ním sice jako s externím úložištěm základně pracovat umí (nenastavíte tam ale práva), ale máte-li možnost NTFS nepoužívat, je lepší se mu kompletně vyhnout.

Nevím jak na Windows, ale spuštění cronu (plánované úlohy) je na většině linuxových distribucí otázkou asi minuty.

Schopnost zjistit kde je problém napříč celým systémem je klíčová věc pro jeho provoz. Platí, že problémům se nevyhnete na žádném OS, a klíčová otázka je, kde máte reálnou šanci problém sami identifikovat a vyřešit.

Na Windowsech už v životě nechci řešit problémy a chyby - nejenomže hledač chyb nikdy nic nenašel a z chyb se nikdy nic nedozvíte, ale i fóra bývají přehlcena balastem a dohledat tak kloudnou radu bývá obtížný.

V Linuxu otevřete logy (journalctl), vyfiltrujete si je a většinou poznáte v čem tkví problém, anebo vás hlášky nasměrují správným směrem. K nezaplacení.

Téměř každý program, každá utilita, má standardizovaný manuál, který popisuje co všechno umí a jak se používá. Velké distribuce také mívají ohromnou dokumentaci, která často pomůže, když něco řešíte.

Zkrátka není problém podívat se dovnitř systému a seznámit se s ním. Je to jako auto, u kterého jde snadno otevřít kapota a odšroubovat šrouby.

Kolem větších distribucí se točí početná komunita, která bývá obvykle velmi nápomocná když už jste s něčím v koncích. V drtivé většině případů se vám dostane kvalitní odpovědi do několika hodin. Žádný bloat okolo, přímo k věci.

Zatímco Linux se zdá být celkem relaxovaný ve vztahu ke svým konkurentům, Windows a Mac celkem ostře bojují za svoji tržní podíl.

Zeptejte se na to jak snadné je na Macu/Windows připojit disky z jiného systému, jak snadné je spustit programy pro druhou platformu, nebo jak snadné je soužití dual instalací OS na počítači.

Linux dominuje podílu operačních systémů asi všude mimo desktopy, tzn. servery a nejrůznější menší zařízení jako jsou NASy, Raspberry PI, embedded systémy, Android telefony, apod. A je skvělý bonus, když si dokážete doma vytvořit třeba vlastní NAS, protože už s podobnou linuxovou distribucí umíte.

Nejhorší na Windows je, že s jeho reinstalací nebo skokovým upgradem začínáte typicky odznovu s čistým systémem, do něhož prakticky nejdou hromadně přenést staré programy a nastavení. Zásadní pro dlouhodobý život systému je možnost přenést systém na jiný stroj (včetně všech nastavení), také jasná oddělitelnost uživatelských dat (home adresáře) na jiný disk / část disku. Některé linuxové distribuce také nabízejí místo tradičního Point release systému i Rolling release systém, kdy upgradujete systém průběžně po menších částech, a není nutné v budoucnu provádět velký upgrade na další verzi systému.

Zrovna tak na Linuxu se vám nebude stávat, že se časem bude systém znatelně zpomalovat a zpomalovat, dokud vás to nedonutí ho přeinstalovat…

Jsou distribuce, u kterých máte na počítači jenom to, co si sami nainstalujete. Dokonce i u distribucí jako Ubuntu, které lze považovat za “Windows ve světě Linuxu”, bude pořád míra bloatwaru nižší než u Windowsů samotných.
Absence obchodních politik, licencí, aktivačních klíčů, smluv, registrací, marketingu… Žádný větší lock-in. Závilost na směru vývoje jedné firmy je mnohem nižší. S Linuxem nemáte moc šancí zažít otravu spojenou s business světem, zatímco Microsoft v ní vždy byl šampion, a byl bych skeptický jestli se to má šanci v dohledné době výrazně změnit.
Možnost plnohodnotně ovládat systém z klávesnice. Možnost nastavit si spoustu akcí dostupných out of the box. To u Windows rozhodně není samozřejmostí. APro pokročilejší uživatele tohle není maličkost.
Nativní podpora pro více ploch out of the box (již mnoho let), včetně nastavení klávesových zkratek.
V Linuxu asi není nic, co by nešlo ovládat vlastními skripty - ovládání oken, focus aplikací, hromadná práce se soubory, systémové služby, balíky, zálohy, prostě všechno co vás asi napadne. To je mimořádně užitečný pro pokročilejší uživatele.
Poměrně snadné nastavení virtuálních logických jednotek (LVM/ZFS). Můžete tak šoupat libovolně s disky bez ohledu na jejich fyzické velikosti. Dobrý.

Pokud se systém rozsype, typicky proto, že jste se v něm vrtali a něco podělali, máte možnost připojit se do systému externě přes chroot. V takovém módu jste schopni v systému např. downgradovat nějaký softwarový balík, i když normálně nejste schopni počítač ani nastartovat. Vyzkoušeno za vás.

Zrovna tak nástroje jako Timeshift vám umožní vrátit se do předchozího stavu systému podobně jako body obnovy na Windows nebo Time Machine na Macu.

ZFS umožní vrátit celé datasety do předchozího snapshotu okamžitě jedním příkazem.

Byl by ale omyl myslet si, že je zadarmo - samozřejmě tu jsou vaše časové náklady, to ale platí i u jiných systémů.
Přes Wine utilitu lze spustit i programy určené pro Windows, krom těch hodně komplexních anebo modernějších her. Nemusíte tak přijít o svoje oblíbené prográmky, dává-li je smysl používat i na Linuxu.
Existují spousty distribucí, zaměřených na různé potřeby. Každý tak má svobodu výběru toho, který mu prostě sedí nejlíp. Mně se líbí Arch, přijde mi kompetentní bez zbytečných vrstev abstrakce. Začínajícím linuxám bych doporučil Manjaro anebo Arco distribuci.

Nevýhody Linuxu

Pár jich je, otázkou je jak jsou pro vás zásadní.

Můžou chybět dostatečně kvalitní či plně kompatibilní alternativy pro specializovaný software, neb se velkým firmám nevyplatí dělat linux verze svých aplikací. Typickými příklady jsou Adobe produkty, Affinity, MS Office, nebo stříhání videí, apod.

Moderní aplikace bývají už ale často psány multiplatformě tak, aby šel jeden kód distribuovat jak na Mac, tak na Linux, tak na Windows, čímž se okruh použitelného softwaru v čase zvětšuje.

Sice existuje řada kvalitních her které podporují i Linux, ale hardcore gamer to bude mít těžší. V zásadě ale existují 2 řešení:

  • Streamovací služby, který fungují i na Linuxu (zatím jsem zkusil jen tuto a funguje).
  • Virtualizace Windows pomocí Proton nebo PlayOnLinux, které zpřístupňují řadu her z Windows platformy.
Pokud máte nejnovější hardware, můžete mít nějakou dobu problém než se objeví ovladače pro vaše zařízení. Jsou i výrobci, kteří Linux v zásadě bojkotují, a tak může být teoreticky problém se k ovladačům dostat. Osobně se mi taková věc stala jen jednou.

Zatímco si výrobci zařízení nemůžou dovolit, aby daná věc nefungovala na Windows, u podpory Linuxu to bývá horší. Častěji se stane, že zapojená tiskárna nefunguje jen tak sama od sebe. Záleží dost na linuxový distribuci (Ubuntu se dost snaží, aby na něm fungovalo všechno out of the box), ale typicky budete potřebovat dohledat a doinstalovat další balíky a ovladače, případně tiskárnu nastavit ručně. A není garantovaný výsledek.

Život si usnadníte když si rovnou dopředu najdete zařízení, které má dobrou reputaci na linuxových fórech. Většina masověji používaných tiskáren ale typicky funguje dobře (dobrou zkušenost mívám s Canonkami, špatnou s HP).

Krom tiskáren (a jednoho Optoma projektoru) se lze ještě setkat s určitými omezeními out of the box třeba u bluetooth sluchátek (nedetekovaný mikrofon) anebo třeba s 4k kamerou, kterou jsem nebyl schopen rozjet ve vyšším než 1080p rozlišení. Ideálně to chce tedy volit zařízení už s ohledem na provoz na Linuxu.

Najdou se firmy, který s vámi můžou mít problém. Buď neumí pro vás nastavit prostředí, anebo vyžadují Microsoftí služby. Mnozí vás tak budou mít za troublemakera, co jim komplikuje situaci. V solidnějších firmách by běžné linuxové distribuce neměly představovat problém.

Ve státních školách snad ani legálně není možné vynucovat použití konkrétního komerčního softwaru.

Přejít z Windows na Linux prakticky znamená zahodit téměř všechno co dosud o počítači víte a co s ním umíte. Na druhou stranu máte-li počítač jen na web, e-maily a filmy, tak vlastně nemusíte ani zaregistrovat větší rozdíl, protože ten je především pod kapotou.

Shrnutí ze shrnutí

Linux není pro každého. Je to dlouhodobá cesta učení, sice nepochybně trnitá ale taky setsakramentsky odměňující.