Sebastian Honsa

  • Úvod
  • Projekty
    • Starší projekty
    • Nouvelle Communauté
    • Nottelo
  • Blog
  • Bio
  • Kontakt

Blog

  • RSS

Nářky demokracie

Tento článek má 2 Komentáře/ Kategorie: Názory a komentáře / Autor: Sebastian
9. 6. 2010

lifedeathdemocracy2 Ať to byl kdokoli, docela to vystihl: „Aby triumfovalo zlo, stačí dělat jediné – nedělat nic.“

Svoboda je nevděčná. Je to náš nekonečný cíl, naše záminka pro dosažení jiných cílů, náš nepřítel i naše opium. Bereme ji za nedílnou součást našich životů, přijde nám být standardním prvkem života; přejídáme se jak chceme, nadáváme komu chceme, kritizujeme všechno a všechny a tak trochu nevíme kudy jít, neboť nám nikdo neukáže cestu (paradoxně jako svobodní vyžadujeme vůdce). A někdy mám pocit, že jsme každým dnem opilejší a opilejší a nabýváme dojmu, že svoboda je konstanta, kterou nám nikdo nemůže vzít, a tak ztrácíme na pozornosti. A najednou svoboda není věc nejvyšší důležitosti, to za co bojovali, umírali, pracovali a rvali se naši předkové nemá prakticky žádnou hodnotu.

Trochu mi to připomíná Orwella a jeho „Svoboda je otroctví„.  Svoboda, a v tomto smyslu myslím právě demokracii, má svoji hlavní nevýhodu zakotvenou uvnitř sebe sama – rozhoduje většina dle svého úsudku či dle postoje ostatních. Netvrdím, že demokracie je špatnou cestou, ale asi bych – tak na půl – oponoval Churchillovi, který tvrdil, že nikdo nic lepšího dosud nevymyslel. Docela by mne zajímalo jak by mohla vypadat absolutní monarchie v dnešní době, kdy veškerá moc je soustředěna v rukou panovníka. Jistě, ježí se vám srst, ale dejme tomu, že bychom dostali na trůn osvíceného monarchu s mocí věci doopravdy měnit. Samozřejmě, je to idealismus. Jedna osoba nikdy nemůže být zcela sama neovlivněna ostatními. Pokud se monarchie do dnešní doby uchovala, většinou má formu konstituční monarchie a jsou k tomu patrně rozumné důvody, nicméně i tak vidím v monarchii možnou cestu.

„Chovám bláhovou naději, že za tři miliony let, co jsme pryč, lidstvo přestalo válčit, vyléčilo všechny choroby a podařilo se mu zjednodušit formulář daňového přiznání.

z Červeného trpaslíka

To, čeho se obávám, je degenerace, přicházející s pokrokem. Přestáváme řešit důležité, ukolébáváme se představami a začínáme být odtrženi od skutečnosti. Chováme se pak v rámci námi utvořených hranic, které jsou často až přehnaně kultivované a sofistikované. Typickým příkladem je např. byrokracie. Bereme přehnané ohledy na zbytečnosti, na druhotné jevy a zapomínáme na ty primární. A nazýváme věci jinak než jak se doopravdy jmenují…

Velice dobře to vystihl Nietzsche, který věk (alespoň myslím) rozdělil do tří fází. První je věk velblouda, tvrdého poddajného dříče, druhý je věk lva, revoltujícího vůči všem a všemu a třetí je věk dítěte, které chce být baveno a nestará se o nic. Možná, že by se tato teorie dala aplikovat i na životní etapy demokracie…

Občas mě přemáhá skepse, ale nemyslím, že je to tak správně. Pokud se na náš stát a Evropu jako takovou podívám s odstupem, myslím, že navzdory drobným problémům, se věci vyvíjejí celkově dobře. Co myslíte? Hrozí nám další pád říše římské?

Tags: Myšlenky/Úvaha, Politika
← Pozemšťan / The Man from Earth (previous entry)
(next entry) Nazývejme věci pravými jmény →
Související články
Blogosféra
Zašifrovaná budoucnost
To je tou dobou
Kouzlo Třetí říše
Komentáře

2 Responses to Nářky demokracie

  1. apin says:
    16. 6. 2010 (15:20)

    Bohužel žádná demokracie, nýbrž mediokracie. Pád říše je dlouho naplánovaný a promyšlený tah. Až se tak stane, budou na to lidi z médií dostatečně připraveni a ani nebudou příliš protestovat, ačkoli to bude vlastně to jediné co budou moci dělat…

  2. Phate says:
    16. 6. 2010 (17:32)

    Omlouvám se, ale jsem dost dobře nepochopil o čem mluvíš. Svět není ovládán „médii“, nýbrž lidmi, kteří za nimi stojí. Přestože jsou média v utváření názorů pro lidi důležitým zdrojem informací, nemyslím si, že to je úplně to hlavní, na základě čeho se rozhodují.

    Pořád tu ještě zůstávají staré dobré principy, dle kterých určití lidé jednají a média nemohou všechno překroutit jak chtějí. Mohou zasadit text do špatného kontextu, mohou citovat nepravdivé zdroje, ale ne všechno lze tak snadno zfalšovat. A myslím si, že organizovaná skupina za tím zdaleka nestojí tolik, jako prostá hloupost, popř neznalost. Samozřejmě, že ten kdo danou TV či rádio platí, ten si může říkat do určité míry co chce…

Komentáře jsou uzavřené.

Poslední komentáře

  • Sebastian: Můj malý svět
  • Sebastian: Je Linux systémem pro lidi?
  • Dan: Křesťani a ta jejich Bible
  • Martin: Je Linux systémem pro lidi?
  • Kolemjdoucí: Podvod známý jako letadlo opět na scéně?

Hodně píšu na G+

Google+ profil

Poslední projekt

Nottelo app logo
Podívejte se na aplikaci, kterou spolu s dalšími nadšenci navrhuji a vyvíjím.

Zůstaň v kontaktu

Pokud používáš RSS a chceš být upozorněn na nové články.

   

BLOG

  • Den, kdy dobro dostalo na frak27. 1. 2018 - 20:20
  • Mít věci na háku10. 6. 2015 - 08:56
  • Můj malý svět11. 5. 2015 - 17:07
  • Deutschland a studia17. 10. 2014 - 22:37

ZPĚT NAHORU!

upVrátit se zpátky na samý prapočátek internetu.

 

AUTOR

Něco málo o mně najdete na stránce Bio nebo mi rovnou napište.

© Sebastian Honsa | Mapa stránky
  • Odebírejte RSS